Erasmus dla pracownika
Kto może wyjechać na Erasmusa+?
DO WYJAZDÓW UPRAWNIENI SĄ:
- pracownicy dydaktyczni, pracownicy badawczo-dydaktyczni oraz pracownicy administracyjni którzy pracują na uczelni minimum rok kalendarzowy w oparciu o umowę o pracę.
Kategorie wyjazdów w ramach Erasmus+
W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ WROCŁAWSKA AKADEMIA BIZNESU W NAUKACH STOSOWANYCH (dawniej WSH we Wrocławiu) REALIZUJE DWIE KATEGORIE WYJAZDÓW dla pracowników:
Wyjazd w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych na uczelni partnerskiej (tzw. STA)
- jest możliwy wyłącznie do zagranicznych uczelni wyższych, z którymi Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych ma podpisaną umowę partnerską lub z którą Uczelnia zamierza podpisać umowę,
- jest przeznaczony dla pracowników dydaktycznych lub badawczo-dydaktycznych.
- podczas wyjazdu pracownik zobowiązany jest przeprowadzić co najmniej 8 godzin zajęć dydaktycznych,
- wyjazd powinien trwać od 2 do 5 dni (nie włączając dni podróży)
- przed wyjazdem nauczyciel akademicki jest zobowiązany przedłożyć zatwierdzony przez uczelnię macierzystą oraz uczelnię przyjmującą program dydaktyczny (Teaching programme).
Wyjazd w celu udziału w szkoleniu (tzw. STT)
- jest przeznaczony dla pracowników administracyjnych uczelni.
- Pracownik może wyjechać do instytucji zagranicznych, np. przedsiębiorstw, organizacji, instytucji edukacyjnych, w tym uczelni posiadającej kartę ECHE, w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w pracy, wymiany doświadczeń, podniesienie kompetencji, poszerzania wiedzy w danej dziedzinie (udział w szkoleniu, seminarium, warsztatach z elementami szkolenia, wizyta typu job shadowing itp.)
- podstawą ubiegania się o wyjazd tego typu jest indywidualny plan szkolenia (work plan) przygotowany przez pracownika. Plan ten musi zostać zaakceptowany przez uczelnię macierzystą i instytucję goszczącą oraz podpisany przez trzy strony (obie instytucje i pracownika administracyjnego)
Jak wygląda rekrutacja do programu Erasmus+?
Krok 1 – Konkurs/rekrutacja
Informację o rozpoczętej rekrutacji na wyjazdy pracownik otrzyma na swoją skrzynkę pocztową. Znajdzie ją również w zakładce Erasmus dla pracownika wraz z linkiem do formularza zgłoszeniowego, regulaminem wyjazdów i pozostałymi wymaganymi dokumentami).
Link do formularza zgłoszeniowego:
https://forms.office.com/e/0SZxcFE8xC
Krok 2 – Zebranie informacji
Pracownik samodzielnie szuka organizacji przyjmującej (w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych, odbycia szkolenia, job shadowing, udziału w International Week)
Lista uczelni partnerskich można znaleźć na tej stronie: Uczelnie Partnerskie.
Jesteśmy otwarci na nawiązywanie współpracy z kolejnymi partnerami. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wyjazdem na uczelnię, z którą nie mamy podpisanej umowy prosimy o kontakt: [email protected]
Warto śledzić wyszukiwarkę http://staffmobility.eu/ na której znajdują się informacje o zbliżających się wydarzeniach typu International Week i szkoleniach, w których można wziąć udział wykorzystując środki otrzymane z programu Erasmus+.
Krok 3 – Ogłoszenie wyników
Po posiedzeniu Komisji Kwalifikacyjnej pracownik otrzyma na skrzynkę pocztową informację o wynikach konkursu i przyznaniu bądź odmowie przyznania grantu na wyjazd (mobilność).
Krok 4 – Podpisanie porozumienia o programie nauczania/szkolenia
Kolejny krok to podpisanie trójstronnego porozumienia pomiędzy pracownikiem, organizacją przyjmującą i organizacją wysyłającą (WAB). Porozumienie zawiera informacje o organizacji wysyłającej i przyjmującej, o osobie, która wyjeżdża oraz o planowanym przebiegu wyjazdu, celach i oczekiwanych efektach.
Formularze znajdują się poniżej:
Formularz w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych: Mobility Agreement Staff Mobility For Teaching (STA)
Formularz w celu udziału w szkoleniu: Mobility Agreement; Staff Mobility For Training (STT)
Krok 5 – Podpisanie umowy finansowej pomiędzy WAB a pracownikiem
Przed wyjazdem konieczne jest podpisanie umowy dotyczącej obowiązków i zasad w związku z przyznaną mobilnością. Wysokość stypendium zależy od długości i miejsca pobytu. Stypendium przyznawane jest w celu dofinansowania kosztów utrzymania i prowadzenia zajęć dydaktycznych lub udziału w szkoleniu. Stypendium przelewane jest na konto bankowe pracownika wyjeżdzającego w banku Santander prowadzone w walucie EURO.
Wzór umowy finansowej:
Stawki na rok 2023:
Stawki na rok 2024:
Wymogi formalne przed i po wyjeździe
Przed wyjazdem pracownik wyjeżdzający zobowiązany jest:
- uzgodnienia z Uczelnią i organizacją przyjmującą indywidualny program nauczania – w przypadku wyjazdu nauczyciela akademickiego w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych lub indywidualny program szkolenia w przypadku wyjazdu pracownika w celu udziału w szkoleniu,
- podpisania z Uczelnią umowy finansowej
- przedłożenia kopii ubezpieczenia na czas wyjazdu (pobytu w instytucji przyjmującej i podróży obejmujące uszkodzenie lub zagubienie bagażu), obejmującego następujące obszary: ubezpieczenie od wypadków i poważnych chorób (w tym stałej lub czasowej niezdolności do pracy), koszty leczenia, odpowiedzialność cywilną (w tym w stosownych przypadkach ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej lub ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej), śmierć (w tym sprowadzenie zwłok z zagranicy w przypadku projektów realizowanych za granicą).
- pracownik zobowiązany jest wypełnić zgłoszenie wewnętrzne (które znajduje się na dysku kadrowym oraz w dokumenty/pliki w zakładce erasmus WAB/pracownik) oraz uzyskać wszystkie potrzebne zgody. W następnej kolejności na podstawie zgłoszenia wewnętrznego pobrać druk delegacji w kwesturze.
- wypełnienia testu językowego
- złożenia wniosku o kartę EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w celu wyjazdu służbowego (http://www.ekuz.pl/)
- założyć konto walutowe (w EURO) w banku wskazanym przez Uczelnię.
Po powrocie pracownik zobowiązany jest do:
- Dostarczenia do Biura Współpracy z Zagranicą dokumentu potwierdzającego wyjazd z datami i podpisem osoby odpowiedzialnej z instytucji przyjmującej/ certyfikatu ukończenia szkolenia
- Dostarczenia polisy ubezpieczeniowej, potwierdzenia zakupu biletów, rachunków za paliwo (przy podróży ekologicznymi środkami transportu-tzw. green travel)
- wypełnienia ankiety uczestnika mobilności programu Erasmus (link do ankiety jest wysyłany na skrzynkę mailową pracownika po zakończeniu mobilności)
Stypendium Erasmus+
W przypadku wyjazdu przewiduje się odpowiednie stawki w zależności od wybranego kraju docelowego i innych wytycznych. Dofinansowanie znajduje się w plikach poniżej.
Dokumenty/pliki