16 lutego 2022

GRZEGORZ LITYŃSKI

Opiekun kierunku z zakresu Fotografii Podróżniczej z Elementami Fotografii Reportażowej

Specjalista do spraw dokumentacji wizualnej, wykładowca z zakresu fotografii z kilkunastoletnią praktyką. Posiada również doświadczenie menedżerskie i dyrektorskie w branży badawczo-rozwojowej przemysłu farmaceutycznego. Twórca szeregu reportaży i projektów, m.in. we współpracy z pracownikami Uniwersytetu Wrocławskiego, zachodnich NGO, na zlecenie, których w latach 2008-2014 fotografował skutki wojny domowej na Sri Lance. W latach 2011-2016 intensywnie współpracował z Konsulatem Honorowym Republiki Włoskiej we Wrocławiu, Instytutem Kultury Włoskiej w Krakowie oraz Ambasadą Republiki Włoskiej w Warszawie. Obecnie współpracuje m.in. ze Służbą Więzienną Okręgu Śląskiego oraz Opolskiego, fotografuje pracę skazanych w zakładach karnych. Regularnie prowadzi szkolenia rzeczników prasowych Służby Więziennej z zakresu fotografii dokumentalnej.

Założyciel Szkoły Fotografowania dla Podróżników (2005), w ramach której organizował wyjazdy grup m.in. do Czarnogóry, Czech, Hiszpanii, Maroka, Niemiec, Włoch, Tunezji.

Z aparatem w ręce zwiedził ponad 75 krajów. Juror konkursów fotograficznych, autor szeregu wystaw, m.in.: indywidualnej wystawy w Narodowym Centrum Kultury (2014), wystawy plenerowej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury (2016), wystawy plenerowej przed Pałacem Prezydenckim, której otwarcia dokonał Prezydent RP. Laureat prestiżowego 

konkursu BZWBK Press Foto 2014 w kategorii „Życie codzienne”. W 2015 roku nagrodzony przez Prezydenta RP za „Szerzenie polskości na krańcach świata”. Doświadczony szkoleniowiec i wykładowca z zakresu fotografii, prowadził zajęcia m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Twórca i kierownik Studiów Podyplomowych z zakresu Fotografii Podróżniczej, Reportażowej i Dokumentalnej Wyższej Szkoły Technicznej (WST) w Katowicach. Autor licznych publikacji, w tym podręcznika dla studentów „Przewodnik dla entuzjastów fotografii podróżniczej. Część I – Światło”, Wyd. WST, Katowice 2018.