02 lutego 2022

Zbuduj kolonię na Marsie! Weź udział w warsztatach Europejskiej Fundacji Kosmicznej i PAK.

Zbuduj kolonię na Marsie! Weź udział w warsztatach Europejskiej Fundacji Kosmicznej i PAK.

Ambasada Stanów Zjednoczonych, Europejska Fundacja Kosmiczna we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną i Venture Café zapraszają serdecznie do udziału w Mars Colony Hackathon, w czasie którego 25 studentów wraz z mentorami będzie pracowało nad stworzeniem marsjańskiej kolonii.

Warsztaty odbędą się 4–6 marca 2022 w Warszawie w Cambridge Innovation Center.

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Zgłoś się do nas koniecznie jeśli jesteś studentem 3-5 roku:

– prawa, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, potrafisz rozwiązywać kazusy prawne, tworzyć nowe regulacje prawne i znajdywać odpowiedzi na trudne pytania (np. w kwestii prawa kosmicznego);

– geologii lub geografii, śledzisz informacje i dane udostępniane przez misje prowadzone na powierzchni Marsa i innych ciał niebieskich oraz czytasz swobodnie po angielsku;

– architektury, designu lub grafiki, wiesz jak korzystać z programów graficznych (dowolnego programu 3D, podstawowego pakietu Adobe Photoshop, Illustrator lub innych programów do obróbki grafiki wektorowej, rastrowej), ale też potrafisz szkicować, tworzyć wizualizacje i masz zdolności manualne;

– nauk humanistycznych lub ekonomicznych, specjalizacji związanych z biznesem, kreatywnością, innowacjami i nowymi technologiami, a do tego ciekawi Cię świat, lubisz się zastanawiać i kwestionować status quo; wierzysz, że przyszłość definiuje się już dziś.

Czym zajmiemy się w czasie warsztatów?

W trakcie Mars Colony Hackathon będziemy pracować z mentorami w pięciu grupach tematycznych (prawo, architektura, design, geologia/lokalizacja kolonii, kultura) a następnie interdyscyplinarnych zespołach, tworząc wspólnie marsjańskie miasto-państwo. Damy się ponieść wyobraźni, pamiętając jednak o tym, że projektowanie dla środowisk ekstremalnych wiąże się nie tylko ze znajomością warunków otoczenia i wyborem właściwego miejsca, ale przede wszystkim ze zrozumieniem człowieka i jego potrzeb, zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym. Tworząc nowe marsjańskie miasto-państwo nie możemy zapomnieć również o regulacjach prawnych, kwestiach związanych z ekonomią i biznesem, czy też kulturą, sztuką i projektowaniem przedmiotów użytkowych.

Trzydniowe warsztaty zakończymy prezentacjami projektów- koncepcji marsjańskiego miasta-państwa przygotowanymi przez każdą z pięciu interdyscyplinarnych grup. Prezentowane projekty- koncepcje będą uwzględniały każdy z elementów kolonizacji Marsa, które uczestnicy opracowywali w poszczególnych grupach tematycznych.

Warsztaty będą prowadzone w języku polskim, jednak przy korzystaniu z materiałów źródłowych i poszukiwaniu pomysłów przyda się język angielski.

Przyjmowanie zgłoszeń

Jeśli chcesz wziąć udział w Mars Colony Hackathon wypełnij:
Formularz zgłoszeniowy online

Zapoznaj się również z Regulaminem Klauzulą informacyjną RODO.

Zgłoszenia przyjmujemy do 7 lutego 2022 roku. Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy pokrywają koszty noclegu, dojazdu i wyżywienia.

Poznaj naszych ekspertów-mentorów:

Dr hab. Małgorzata Polkowska– profesor nadzwyczajny prawa międzynarodowego Akademii Sztuki Wojennej, specjalność prawo lotnicze i kosmiczne, bezpieczeństwo narodowe. W latach 2003-2017 pracowała jako ekspert w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i Akademii Obrony Narodowej. Od 2002r. wykłada na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, współpracując równocześnie z Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Rzeszowską. Jako pierwsza w historii naszego kraju została członkiem Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ONZ i w latach 2013-2016 pełniła tam funkcję stałego reprezentanta Polski i grupy środkowoeuropejskiej CERG (Central European Rotation Group).

Posiada ponad 21 lat doświadczenia w lotnictwie cywilnym, swoją pracę w Polskich Liniach Lotniczych rozpoczęła w 1996 roku. Jest akredytowaną instruktorką IATA, współpracowała z wieloma organizacjami lotniczymi w Europie i na świecie, m.in. EASA, ECAC, EUROCONTROL, pełniła funkcję polskiego przedstawiciela na wielu konferencjach dyplomatycznych ICAO. Wykładowca polskich i zagranicznych uczelni m.in. McGill w Montrealu, DePaul w Chicago, ENAC w Tuluzie czy City University of London. Prelegentka i moderatorka wielu konferencji lotniczych i kosmicznych. Autorka ponad 140 publikacji w języku polskim i angielskim na temat prawa międzynarodowego, w tym lotnictwa i kosmosu. Obecnie kieruje pracami projektu naukowego Ministerstwa Obrony na temat Polityki Bezpieczeństwa Kosmicznego.

Leszek Orzechowski– twórca oraz dyrektor polskiego habitatu analogowego – Placówki Badawczej LunAres. Architekt związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel zespołu badawczego Space is More, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury m.in. w 2015 roku finalista konkursu NASA 3D-Printed Habitat Challenge; w 2017 zwycięska koncepcja na stację na Phobosie w konkursie AIAA, w 2018 drugie miejsce w konkursie Marsception, w 2019 drugie miejsce w Mars Colony Design za koncepcje kolonii Twardowsky.

Dr Anna Łosiak– pracownik naukowy Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, geolożka planetarna, specjalizująca się w badaniach powierzchni Marsa i kraterów uderzeniowych na Ziemi. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Mówi o sobie “okropny geek”.

Filip Dębowski– twórca podcastu i społeczności Dobry Przodek. Wspiera osoby i organizacje w generowaniu pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego. Szkoli, doradza, edukuje, inspiruje i non-stop uczy się w tematach takich jak zrównoważenie, nowa ekologia, zdrowa relacja człowiek-technologie oraz dobrostan mentalny (bo zmiana zaczyna się od myśli i emocji!). Współtwórca “VUCA nocą” – serii audycji dla wszystkich poszukujących inspiracji w świecie permanentnej zmiany.

Posiada 10-letnie doświadczenie w pracy z otwartymi innowacjami, trendami, technologiami i startupami, które zdobywał m.in. w hub:raum (Deustche Telekom), Cambridge Innovation Center, Fundacji Venture Cafe Warsaw. Prelegent, mentor i trener na ponad 70 wydarzeniach w kilkunastu krajach. Ex-wykładowca Akademii WSB w Krakowie.

Ciekawy ludzi i świata obserwator rzeczywistości. Geek-technorealista. Hobbystycznie zajmuję się górskim trekkingiem, eksploracją, szachami, psychologią i impro (komediowa improwizacja).

Dr Joanna Jurga‒ projektantka produktu i przestrzeni, innowatorka oraz wykładowczyni. Specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu designu synestetycznego i spekulatywnego. Analogowa astronautka i dwukrotna komandorka symulacji misji kosmicznych w Habitacie Lunares. Nauczycielka medytacji i pasjonatka kosmosu. Współpracowała przy projektach badawczych z infuture hatalska foresight institute i Instytutem Kontekstów Pracy. Wyróżniona na międzynarodowych wystawach i festiwalach, takich jak Łódź Design Festival, Gdynia Design Days czy Dutch Design Week. Finalistka konkursów MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad oraz Jutronauci.