24 maja 2021

Zadbaj o dobre samopoczucie – podsumowanie wydarzenia

Zadbaj o dobre samopoczucie – podsumowanie wydarzenia

Nasze wydarzenie „Zadbaj o dobre samopoczucie – Tydzień zdrowia psychicznego” dobiegło już końca, więc zebraliśmy dla Was najważniejsze treści w jednym miejscu.

Z czym mogliście zapoznać się podczas specjalnego tygodnia?

Pomoc psychologiczna

Jeśli zauważasz u siebie pogorszenie nastroju, zmianę w codziennym funkcjonowaniu -nie czekaj – zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedz o swoich objawach.  

Pamiętaj, że depresja jest chorobą, która wymaga leczenia specjalisty, tak samo jak choroby serca, cukrzyca czy złamana ręka.  

Na stronie Zintegrowanego Portalu Pacjenta (https://zip.nfz.gov.pl/GSL/) udostępnionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakładce “Gdzie się leczyć” znajdują się aktualne informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia ośrodków ochrony zdrowia/zakładów opieki zdrowotnej, w tym specjalistycznych Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Centrów Zdrowia Psychicznego, gdzie można skonsultować się z lekarzem psychiatrą i otrzymać kompleksową pomoc w wypadku podejrzenia depresji. Źródło informacji: https://wyleczdepresje.pl/ 

Osoba, która zauważy problem u siebie lub swoich bliskich może znaleźć informacje na temat choroby, jak również organizacji mogących udzielić pomocy w tych miejscach:  

Czym jest depresja?  

Depresja to zaburzenie nastroju, któremu mogą towarzyszyć również smutek, utrata przyjemności, negatywne myśli odnośnie nas samych i otaczającego świata. 

Czy poczucie smutku to już depresja? 

Nie każdy gorszy dzien lub kilka dni o gorszym samopoczuciu oznacza depresję.  

Każdemu człowiekowi towarzyszy pogorszenie nastroju w reakcji na różne wydarzenia, pogodę lub stan zdrowia. 

Jeśli stan pogorszenia nastroju trwa ponad dwa tygodnie i nie ulega poprawie i dodatkowo zauważysz u siebie inne objawy takie jak: trudności ze snem, zaburzenia apetytu i popędu seksualnego, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji nie warto czekać – zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub umów na wizytę u psychiatry.  

Pamiętaj, że depresja jest chorobą – i jak każdą inną chorobę – należy leczyć po okiem doświadczonego specjalisty.  

Nasza Uczelnia oferuje studentom bezpłatną pomoc psychologiczną. Zajrzyj na: https://handlowa.eu/dla-studenta/wsparcie-psychologiczne/  

Napisz na: [email protected] i umów się na konsultacje z psychologiem.  

Ćwiczenia oddechowe – metoda walki ze stresem 

Podczas stresu nasze ciało reaguje m.in. w przyśpieszonym biciem sercem, napięciem w mięśniach, wzmożoną potliwością, skurczem żołądka, spłyconym oddechem. Wiele interwencji mających na celu zredukować stres i napięcie opiera się właśnie na kontroli oddechu. Gdy uspokoimy oddech, nasz mózg otrzymuje informację, że nie jesteśmy w sytuacji zagrożenia, powracamy do balansu. 

Jedną z prostych technik oddechowych jest tzw. Oddychanie pudełkowe, używane np. przez amerykańskich żołnierzy w sytuacji silnego stresu. Spróbuj! 

https://jakmedytowac.pl/box-breathing-czyli-oddychanie-cwiczenie-oddechowe/

Jak zadbać o zdrowie psychiczne przy pracy zdalnej   

Praca zdalna wykonywana  w pozycji siedzącej przez długi czas wywołuje fizjologiczny stan stresu. 

Nieodreagowanie tego stanu np. przez aktywność fizyczną powoduje, że ciało niejako zastyga, usztywnia się. Wpływa to negatywnie na układ krążenia i powoduje niedotlenienie organizmu. Ponieważ jesteśmy całością – nasze dobre samopoczucie  to  efekt dobrej kondycji naszego ciała i umysłu.  

  • Zacznij od dobrej organizacji pracy podczas zdalnej nauki. Ustal priorytety, ogranicz rozpraszacze, czyli np. media społecznościowe. 
  • Utrzymanie względnego porządku i przewietrzenie pokoju do dobry wstęp do „profesjonalnych” ćwiczeń rozciągających i relaksacyjnych.  
  • Ćwicz: obejrzyj filmik instruktażowy

Stres

Stres dotyka każdego z nas, w różnym stopniu i okolicznościach. Wiemy, że przewlekły stres źle wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, ale czy wiesz, że:  

  • Stres negatywnie wpływa na bakterie w układzie pokarmowym. Nasze jelita nie tylko trawią pokarmy, ale również produkują potrzebne neurotransmitery tj. serotoninę – hormon szczęścia. 
  • Stres może działać też mobilizującą, skłaniać nas do rozwoju – nazywa się go wtedy „eustres”. Przykładem może być stres przed zawodami sportowymi. 
  • Śmiech, nawet ten wymuszony obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Terapia śmiechem, joga śmiechu stosowane są z powodzeniem w leczeniu zaburzeń takich jak depresja. 
  • Stres negatywnie wpływa na metabolizm i może długoterminowo prowadzić do tycia. Co więcej, w stresie zmieniają się nasze nawyki żywieniowe. Chętniej sięgamy wtedy, bo produkty bogate w tłuszcze i cukry. może przyczyniać się do tycia.  

Ponadto przeprowadzono trzy spotkania warsztatowe

Spotkanie z dietetykiem 

Maria Popek – dyplomowany dietetyk, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ukończyła również kurs psychodietetyki. Dietetyka to jej pasja. Wierzy w to, że poprzez wprowadzanie zmian w naszej diecie możemy polepszyć nasz stan zdrowia i samopoczucie. Prowadzi stronę Marytale na Facebooku, gdzie promuje zdrowe żywienie i udziela indywidualnych porad. 

Techniki relaksacji

Umiejętność redukowania stresu poprawia jakość życia, pozytywnie wpływa na zdrowie i psychikę. Na warsztacie poznasz proste techniki relaksacji, które pomagają obniżyć napięcie i stres. Możesz je wykorzystać w dowolnym miejscu i czasie, w domu, na uczelni, w pracy.  

Warsztat o depresji

Kiedy smutek przestaje być tylko smutkiem, a może być już depresją? W jakich miejscach warto szukać pomocy, kiedy podejrzewamy u siebie depresję? Do kogo zwrócić się o pomoc? Jakie są sposoby leczenia depresji – dlaczego warto skorzystać z psychoterapii?  To wszystko omówiono na warsztacie.

Dziękujemy Wam za wspólne dbanie o nasze zdrowie psychiczne, wiele ciekawych pytań oraz aktywność na warsztatach! Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach #WSHweWrocławiu.

Specjalne podziękowania dla zespołu Biura Karier, który przygotowało pełny zakres informacji i treści!