24 maja 2021
Zadbaj o dobre samopoczucie – podsumowanie wydarzenia

Nasze wydarzenie „Zadbaj o dobre samopoczucie – Tydzień zdrowia psychicznego” dobiegło już końca, więc zebraliśmy dla Was najważniejsze treści w jednym miejscu.
Z czym mogliście zapoznać się podczas specjalnego tygodnia?
Pomoc psychologiczna
Jeśli zauważasz u siebie pogorszenie nastroju, zmianę w codziennym funkcjonowaniu -nie czekaj – zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedz o swoich objawach.
Pamiętaj, że depresja jest chorobą, która wymaga leczenia specjalisty, tak samo jak choroby serca, cukrzyca czy złamana ręka.
Na stronie Zintegrowanego Portalu Pacjenta (https://zip.nfz.gov.pl/GSL/) udostępnionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakładce “Gdzie się leczyć” znajdują się aktualne informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia ośrodków ochrony zdrowia/zakładów opieki zdrowotnej, w tym specjalistycznych Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Centrów Zdrowia Psychicznego, gdzie można skonsultować się z lekarzem psychiatrą i otrzymać kompleksową pomoc w wypadku podejrzenia depresji. Źródło informacji: https://wyleczdepresje.pl/
Osoba, która zauważy problem u siebie lub swoich bliskich może znaleźć informacje na temat choroby, jak również organizacji mogących udzielić pomocy w tych miejscach:
- Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji www.depresja.org
- Forum Przeciw Depresji www.forumprzeciwdepresji.pl
- Fundacja Itaka www.stopdepresji.pl
- Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego www.liniawsparcia.pl
Czym jest depresja?
Depresja to zaburzenie nastroju, któremu mogą towarzyszyć również smutek, utrata przyjemności, negatywne myśli odnośnie nas samych i otaczającego świata.
Czy poczucie smutku to już depresja?
Nie każdy gorszy dzien lub kilka dni o gorszym samopoczuciu oznacza depresję.
Każdemu człowiekowi towarzyszy pogorszenie nastroju w reakcji na różne wydarzenia, pogodę lub stan zdrowia.
Jeśli stan pogorszenia nastroju trwa ponad dwa tygodnie i nie ulega poprawie i dodatkowo zauważysz u siebie inne objawy takie jak: trudności ze snem, zaburzenia apetytu i popędu seksualnego, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji nie warto czekać – zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub umów na wizytę u psychiatry.
Pamiętaj, że depresja jest chorobą – i jak każdą inną chorobę – należy leczyć po okiem doświadczonego specjalisty.
Nasza Uczelnia oferuje studentom bezpłatną pomoc psychologiczną. Zajrzyj na: https://handlowa.eu/dla-studenta/wsparcie-psychologiczne/
Napisz na: [email protected] i umów się na konsultacje z psychologiem.
Ćwiczenia oddechowe – metoda walki ze stresem
Podczas stresu nasze ciało reaguje m.in. w przyśpieszonym biciem sercem, napięciem w mięśniach, wzmożoną potliwością, skurczem żołądka, spłyconym oddechem. Wiele interwencji mających na celu zredukować stres i napięcie opiera się właśnie na kontroli oddechu. Gdy uspokoimy oddech, nasz mózg otrzymuje informację, że nie jesteśmy w sytuacji zagrożenia, powracamy do balansu.
Jedną z prostych technik oddechowych jest tzw. Oddychanie pudełkowe, używane np. przez amerykańskich żołnierzy w sytuacji silnego stresu. Spróbuj!
https://jakmedytowac.pl/box-breathing-czyli-oddychanie-cwiczenie-oddechowe/
Jak zadbać o zdrowie psychiczne przy pracy zdalnej
Praca zdalna wykonywana w pozycji siedzącej przez długi czas wywołuje fizjologiczny stan stresu.
Nieodreagowanie tego stanu np. przez aktywność fizyczną powoduje, że ciało niejako zastyga, usztywnia się. Wpływa to negatywnie na układ krążenia i powoduje niedotlenienie organizmu. Ponieważ jesteśmy całością – nasze dobre samopoczucie to efekt dobrej kondycji naszego ciała i umysłu.
- Zacznij od dobrej organizacji pracy podczas zdalnej nauki. Ustal priorytety, ogranicz rozpraszacze, czyli np. media społecznościowe.
- Utrzymanie względnego porządku i przewietrzenie pokoju do dobry wstęp do „profesjonalnych” ćwiczeń rozciągających i relaksacyjnych.
- Ćwicz: obejrzyj filmik instruktażowy
Stres
Stres dotyka każdego z nas, w różnym stopniu i okolicznościach. Wiemy, że przewlekły stres źle wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, ale czy wiesz, że:
- Stres negatywnie wpływa na bakterie w układzie pokarmowym. Nasze jelita nie tylko trawią pokarmy, ale również produkują potrzebne neurotransmitery tj. serotoninę – hormon szczęścia.
- Stres może działać też mobilizującą, skłaniać nas do rozwoju – nazywa się go wtedy „eustres”. Przykładem może być stres przed zawodami sportowymi.
- Śmiech, nawet ten wymuszony obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Terapia śmiechem, joga śmiechu stosowane są z powodzeniem w leczeniu zaburzeń takich jak depresja.
- Stres negatywnie wpływa na metabolizm i może długoterminowo prowadzić do tycia. Co więcej, w stresie zmieniają się nasze nawyki żywieniowe. Chętniej sięgamy wtedy, bo produkty bogate w tłuszcze i cukry. może przyczyniać się do tycia.
Ponadto przeprowadzono trzy spotkania warsztatowe
Spotkanie z dietetykiem
Maria Popek – dyplomowany dietetyk, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ukończyła również kurs psychodietetyki. Dietetyka to jej pasja. Wierzy w to, że poprzez wprowadzanie zmian w naszej diecie możemy polepszyć nasz stan zdrowia i samopoczucie. Prowadzi stronę Marytale na Facebooku, gdzie promuje zdrowe żywienie i udziela indywidualnych porad.
Techniki relaksacji
Umiejętność redukowania stresu poprawia jakość życia, pozytywnie wpływa na zdrowie i psychikę. Na warsztacie poznasz proste techniki relaksacji, które pomagają obniżyć napięcie i stres. Możesz je wykorzystać w dowolnym miejscu i czasie, w domu, na uczelni, w pracy.
Warsztat o depresji
Kiedy smutek przestaje być tylko smutkiem, a może być już depresją? W jakich miejscach warto szukać pomocy, kiedy podejrzewamy u siebie depresję? Do kogo zwrócić się o pomoc? Jakie są sposoby leczenia depresji – dlaczego warto skorzystać z psychoterapii? To wszystko omówiono na warsztacie.
Dziękujemy Wam za wspólne dbanie o nasze zdrowie psychiczne, wiele ciekawych pytań oraz aktywność na warsztatach! Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach #WSHweWrocławiu.
Specjalne podziękowania dla zespołu Biura Karier, który przygotowało pełny zakres informacji i treści!