01 kwietnia 2022

XIV Europejski Kongres Gospodarczy! #WSHweWrocławiu partnerem wydarzenia.

XIV Europejski Kongres Gospodarczy! #WSHweWrocławiu partnerem wydarzenia.

Miło nam poinformować, że jesteśmy partnerem instytucjonalnym XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego!

Unijni komisarze, politycy, prezesi i eksperci dołączają do grona prelegentów XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress). Świat w cieniu pandemii i wojny, rozmowy o trendach przyszłości, najbardziej aktualne tematy i analiza zjawisk kształtujących europejską gospodarkę – największe wydarzenie biznesowe w Europie Środkowej, odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja uczestników trwa na stronie eecpoland.eu.

Agenda 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego przeszła gruntowną zmianę, pojawiły się w niej nowe sesje poruszające najbardziej aktualne zagadnienia związane z sytuacją w Ukrainie. Program obejmuje blisko 150 debat, prezentacji i wystąpień, które rozwijają pięć głównych nurtów tematycznych: wojna w Europie, plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie.

Program Kongresu

„Program tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego nakreśliła aktualna sytuacja w Ukrainie. Od pierwszej szokowej reakcji czas przejść do zdecydowanych działań i długoterminowych planów, bo tego potrzebują zarówno walcząca Ukraina, jak i Polska oraz inne kraje europejskie i o tym będziemy debatować w gronie decydentów, przedstawicieli polskiej i europejskiej gospodarki, przedsiębiorców i biznesu” – zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wojna na Ukrainie, co zmieni i jakie będą konsekwencje?

Szczególne miejsce w programie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego zajmą zagadnienia związane z aktualnymi wyzwaniami dla Europy w związku z konfliktem w Ukrainie, agresywną polityką Rosji oraz zmianami w globalnej architekturze geopolitycznej. Debatujący poszukają odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę, zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Europy, w jaki sposób postępujące uniezależnianie się Europy od importu paliw kopalnych z Rosji może wpłynąć na realizację celów zielonej transformacji sektora energii i całej gospodarki oraz jak zminimalizować negatywne skutki wojny dla europejskiej gospodarki.

Aktualna sytuacja w Ukrainie niesie szeroko idące skutki dla polskiej i europejskiej gospodarki. W programie Kongresu nie zbraknie analizy tego, jaki wpływ obecne wydarzenia będą miały na sektory związane z energetyką, logistyką, handlem międzynarodowym, bezpieczeństwem i digitalizacją. Zaproszeni do udziału w debatach eksperci i praktycy będą szukać odpowiedzi na pytania: czy izolacja Rosji – dostawcy surowców – może być bodźcem do działań zmieniających sektor energii, jak wojna w Ukrainie, jako nowy czynnik geopolityczny, wpłynie na przerwane łańcuchy dostaw oraz w jaki sposób podnieść odporność biznesu na perturbacje wywołane pandemią i wojną. Eksperci omówią także wpływ konfliktu na Wschodzie na stabilność finansów, otoczenie rynku kapitałowego, inflację i skłonność do inwestowania.

#StandforUkraine

W ramach sesji pt. „#StandforUkraine – firmy, na które można liczyć” zostaną zaprezentowane podmioty, które aktywnie włączyły się w pomoc uchodźcom, dbając nie tylko o ich podstawowe potrzeby, ale także integrację społeczną i zawodową w Polsce.

Cyfrowa transformacja gospodarki – debaty

W ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaplanowano szereg debat poświęconych zagadnieniom cyfrowej transformacji gospodarki. Cyberbezpieczeństwo, zagrożenie dezinformacją, wykorzystanie sztucznej inteligencji i kryptowalut – także te zakresy digitalizacji nie pozostają obojętne w obliczu wojny. Zaproszeni goście przestawią technologie o największym potencjale i ich zastosowanie w praktyce: robotów w produkcji i usługach, chmury, internetu rzeczy, AI, VR i AR.

Europejskie Forum Młodych

Potencjał naukowy i gospodarcze wykorzystanie wiedzy to tematy, które również dołączyły do głównych nurtów debat tegorocznego Kongresu. Po raz pierwszy w formie wydarzenia towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu odbędzie się Europejskie Forum Młodych. Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego oraz Polski do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych tematach dla młodych ludzi w całej Europie.

Znakomici goście i prelegenci

Udział w debatach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego zapowiedzieli przedstawiciele Komisji Europejskiej, m.in. unijny komisarz ds. energii Kadri Simson oraz wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom Valdis Dombrovskis.

Politycy, ministrowie polskich i europejskich rządów dołączają do prelegentów XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, udział potwierdzili już m.in.: Adam Krzysztof Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców; Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju; Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego; Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego; Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu; Simonas Gentvilas, minister środowiska LitwyMałgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Światowego Forum Miejskiego; Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, szef Centrum GovTech, pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej; Krzysztof Szubert, prezes NCBR Investment Fund ASI, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021; Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Udział w XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym wezmą m.in.: Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Mieczysław Bieniek, generał broni rezerwy Wojska Polskiego, zastępca dowódcy strategicznego NATO w latach 2010-2013; Joanna Burnos, założycielka Leaderis Institute, członek The Alliance of Her Advisory Board; Halina Brdulak, profesor nadzwyczajny SGH, członek Rady Programowej przy UN Global Compact; Rafał Brzoska, prezes InPost; Łukasz Greinke, prezes, dyrektor naczelny Zarządu Morskiego Portu Gdańsk; Władysław Grochowski, prezes Arche; Natalia Hatalska, CEO, założycielka infuture.institute, autorka bloga hatalska.com; Dawid Jakubowicz, prezes Ciech; Zbigniew Jagiełło, członek Rady Nadzorczej Asseco International; Henryk Orfinger, przewodniczący rady nadzorczej w Dr Irena Eris; Jerzy Pietrucha, prezes Grupy Pietrucha; Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności; Rafał Sonik, prezes Gemini Holding; Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, wykładowca, Katedra Ekonomii Politycznej, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warszawski; Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments; Marek Staszek, prezes DB Cargo Polska; Tomasz Wolanowski, prezes ABB; Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland; Maciej Zieliński, prezes Siemens; Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu. Uczestnicy spotkają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, debaty będzie można również śledzić w Internecie.