Praktyki studenckie

Praktyki studenckie są integralnym elementem programu studiów. Są obowiązkowe, a ich wymiar jest z góry określony. Każdy rok i kierunek ma wyznaczonego Pełnomocnika Rektora ds. studenckich praktyk zawodowych, do którego należy się zwracać z wszelkimi problemami, wątpliwościami czy pytaniami.
Warto, abyś zapoznał się z Zarządzeniem Rektora, w sprawie szczegółowych zasad organizacji, odbywania i zaliczania praktyk zawodowych studentów Wrocławskiej Akademii Biznesu w Naukach Stosowanych.
Dokumenty do zaliczenia praktyk
Studia licencjackie
Studia inżynierskie
Studia magisterskie
Zaliczenie praktyki studenckiej
Samodzielnie wyszukujesz i wybierasz organizację, w której chciałbyś odbyć praktykę. Możesz w tym zakresie skorzystać z pomocy Biura Karier.
Dokumenty dla poszczególnych kierunków znajdują się w plikach (przejdź do dokumentów) Każdy z plików zawiera:
- Sylabus
- Ramowy plan praktyki
- POROZUMIENIE w sprawie praktyki zawodowej
- Sprawozdanie z odbytej praktyki
- Ankietę pracodawcy
- Ankietę studenta
- Wniosek o zaliczenie pracy zawodowej na poczet praktyki (dla odrębnej ścieżki zaliczenia)
Pliki w formacie docx należy pobrać na komputer. Student opisuje efekty uczenia się tylko w tabeli dla semestru, który zalicza. Pozostałe tabele usuwa lub pozostawia niewypełnione. Wskazane jest wypełnianie dokumentów na komputerze.
UWAGA: W innym wypadku przed wydrukowaniem należy rozszerzyć pola „opisu zadań odpowiadających efektom uczenia się” do koniecznych rozmiarów.
Krok po kroku
Krok 1
Pierwszym dokumentem, który należy przygotować jest Porozumienie w sprawie praktyki zawodowej – dokument, który podpisuje Dziekan oraz osoba reprezentująca organizację, w której odbywa się praktyka. (Dokument jest uniwersalny – jednakowy dla wszystkich kierunków i specjalności).
Krok 2
Odbywasz praktykę zawodową zgodnie z ustalonym Ramowym programem praktyk oraz sylabusem przedmiotu praktyka zawodowa. (Znajdziesz je w pliku dla Twojego kierunku studiów poniżej).
Krok 3
Następnie składasz Sprawozdanie z odbycia praktyki zawodowej, zawierające szczegółowy przebieg realizowanych zadań. Integralną częścią sprawozdania jest propozycja ocen za poszczególne efekty uczenia się podpisana przez osobę reprezentującą organizację, w której odbywasz praktykę. Sprawozdanie podlega merytorycznej ocenie przez Pełnomocnika ds. praktyk. Na jego podstawie Pełnomocnik wypełnia Kartę weryfikacji efektów uczenia się i podejmuje decyzję w sprawie zaliczenia praktyki zawodowej.
Krok 4
Wypełniasz jeszcze dwa dokumenty, podsumowujące odbytą praktykę: Opinię studenta o przebiegu praktyki oraz Ankietę satysfakcji z praktyki zawodowej studenta.
Podsumowując: Sylabus oraz Ramowy plan praktyki to dokumenty, które zawierają wytyczne dla praktyki. Wypełniasz natomiast 4 dokumenty:
- Porozumienie w sprawie praktyki zawodowej
- Sprawozdanie z odbycia praktyki zawodowej
- Opinię studenta o przebiegu praktyki
- Ankietę satysfakcji z praktyki zawodowej studenta.
Zaliczenie pracy zawodowej na poczet praktyki zawodowej
Praktyka zawodowa może być zaliczona w ramach Twojej pracy zawodowej, prowadzenia działalności gospodarczej lub odbytego stażu, o ile wykonywane zadania były zgodne z efektami uczenia się określonymi dla praktyk i miały wymagany wymiar godzinowy (Patrz: Ramowy program praktyk oraz sylabus przedmiotu praktyka zawodowa). Decyzję podejmuje Pełnomocnik Rektora ds. praktyk zawodowych na podstawie przygotowanego przez Ciebie Wniosku o zaliczeniu pracy zawodowej.
W tej ścieżce wypełniasz tylko jeden dokument:
Do wniosku dołączasz jednak 2 załączniki:
- Skan umowy o pracę/zlecenie lub zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę
- Odpis KRS lub CEIDG lub zagranicznego rejestru np. https://usr.minjust.gov.ua/
Dokumenty różnią się od siebie w zależności od kierunku i specjalności na jakiej jesteś. Wybierz pakiet odpowiedni dla Ciebie: